در پایان سال ۲۰۱۸، «یک کیلوگرم» با آن مقداری که ما در حال حاضر می‌شناسیم وجود نخواهد داشت. درواقع برنامه‌ریزی شده است تا واحد‌های استاندارد اندازه‌گیری مورد تغییر و به‌روزرسانی وضعیت قرار گیرند و این امر در ۵۰ سال گذشته هیچ‌گاه سابقه‌ نداشته است.

با توجه به پیشنهاد جدیدی که ارائه شده است، تمامی هفت واحد اصلی اندازه‌گیری که در میان آن‌ها واحدهای ثانیه، کیلوگرم و متر نیز در نظر گرفته شده‌اند، با استفاده از خواص ثابت طبیعت مانند نور تعریف خواهند شد. درواقع قرار است از خواص طبیعی به‌جای خواصی استفاده شود که پیش‌تر توسط تعداد معدودی از دانشمندان تعیین شده و با این کار ما شاهد افزایش چشمگیر دقت‌های محاسباتی پیرامون همه‌ی جهان هستی خواهیم بود.

شاید بپرسید که این کار دقیقا به چه معناست؟ درحالی‌که بسیاری از ما شاید تعریفمان از یک کیلوگرم به‌سادگی به‌صورت ۱۰۰۰ گرم، یا ۲.۲ پوند باشد، اما واقعیت بسیار پیچیده‌تر از این است.

در حال حاضر، جرم یک کیلوگرم توسط یک جسم فیزیکی تعریف شده است. این جسم فیزیکی به‌صورت یک قطعه‌ی جامد متشکل از ۹۰ درصد پلاتین و ۱۰ درصد ایریدیوم است که در فرانسه نگه‌داری می‌شود و با عنوان نمونه‌ی اصلی کیلوگرم یا IPK از آن یاد می‌کنند که خلاصه‌شده‌ی عبارت International Prototype Kilogram است. شما تصویر این نمونه‌ی اصلی را می‌توانید در بخش بالای گزارش ببینید.

کپی‌های زیادی از این جسم در سراسر جهان وجود دارد، اما اگر فردی بخواهد مقدار کاملا دقیقی از یک کیلوگرم داشته باشد، جرم موردنظر وی باید دقیقا هم‌وزن با قطعه‌ی فلزی نگه‌داری شده در پاریس باشد. این در حالی است که حتی IPK هم همواره ثابت نیست. هر چقدر هم که به‌خوبی از آن محافظت شده باشد، این قطعه هم همانند هر شیء فیزیکی دیگری به مرور زمان در حال به دست آوردن یا از دست دادن اتم‌ است. واقعیت این است که به نظر می‌رسد IPK هم از این قاعده مستثنا نبوده و در طی سالیان گذشته اندکی سنگین‌تر شده است و علت آن هم آلودگی‌های ناشی از رادیواکتیویته است.